MUDr. Zuzana Kopytková - Tradiční čínská medicína

Fytoterapie

Fytoterapie

Léčba čínskými bylinami

Akupunktura

Akupunktura

Napichování akupunkturních
bodů jehlou

Historie tradiční čínské medicíny

Čínská medicína je 3000 let stará, kořeny čínské medicíny sahají do 14.-11. Stol. Před n.l.

Teorie čínské medicíny vychází z taoismu, který říká, že svět je tvořen ze qi- prapůvodní substance- energie, skládající se ze dvou protilehlých složek yin a yang.

Yin a yang jsou obecné kategorie, které symbolizují polaritu na tomhle světě, neboli veškeré jevy se vyskytují v protikladech- černá- bílá, nahoře- dole, teplo- chlad atd .

Dělení jevů na yin a yang slouží k zobecňování jevů, jsou to abstraktní pojmy. Mezi kategoriemi yin a yang existují určité vztahy.

V rámci medicíny se kategorie yin a yang aplikují na struktury a části lidského těla, na tělesné funkce, na patogenezu nemocí, na diagnostiku a léčbu.

Později se k teorii čínské medicíny zařadila i teorie o 5 prvcích – dřevo, oheň, země , kov a voda. Pět prvků jsou počátečním rozrůzněním původně jednolité qi. Ztělesněním 5 prvků v organismu je 5 orgánů zang- játra, srdce, slezina, plíce a ledviny.

Způsoby vyšetření Diagnostika

Vyšetření v rámci praxe čínské medicíny zahrnuje z velké části dotazování, tj. otázky na současné obtíže pacienta, na jejich vývoj a závislost na různých okolnostech. Dále se otázky týkají stavu celého těla, tj. zjišťujeme dotazováním stav jednotlivých orgánů a povahu tělesné konstituce člověka a pátráme po souvislostech se současným onemocněním.

V ordinaci praktika čínské medicíny se využívá tzv. pulsová diagnostika, která hodnotí stav pulsu na vřetenní tepně na ruce. Toto vyšetření slouží ke zhodnocení stavu jednotlivých orgánů a posouzení celkové vitality člověka.

K diagnostickým metodám patří i hodnocení vzhledu jazyka - tvaru, barvy, povlaku atd. Ze všech metod se udělá závěrem souhrnná analýza, která vyhodnotí příčinu nemoci a stanoví se na jejím základě léčebný princip.

Výsledky

Čínská medicína má široké využití pro léčbu počátečních fází nemoci, chronických nemocí, vyčerpanosti, bolestí zad, trávicích obtíží, závratí, bolestí hlavy, gynekologických obtíží, snížené imunity a častých nachlazení, stavů po proběhlých infekčních onemocněních a dalších.

Nemoci , které nelze kauzálně řešit čínskou medicínou- určitě ne v našich končinách – jsou rakovina a genetické nemoci. V případě rakoviny lze podávat léčiva, která pomáhají snést průběh léčby, např. snižují vyčerpání při chemoterapii.

Efektivita čínské medicíny je zhruba 70%.

Rychlý kontakt

Tel.: +420 732 248 069
E-mail: zuzana@kopytkova.cz
Ordinační doba: Po a Čt 8:00 - 15:00,
Pá 8:00 - 12:00

rychlý kontakt

Ordinace

Poliklinika u Lázní - 1. patro
Masarykova 699/9
46001, Liberec 1

ordinace